Usuwanie żelaza z wody jest bardzo istotne dla osób posiadających doprowadzenie wody ze studni głębinowej. Żelazo w wodzie, jeżeli przekracza stężenie 0,2 mg/l może być niezdrowe dla człowieka oraz powodować uszkodzenia urządzeń sanitarnych. Należy więc się zastanowić jak przeprowadzić skuteczne usuwanie żelaza z wody. Odpowiedzią są odżelaziacze wody.

Jak wygląda proces odżelaziania?

Odżelaziacze są to urządzenia, których celem jest pozbycie się szkodliwego żelaza z wody. Te urządzenia działają na kilka sposobów. Najpopularniejsze są odżelaziacze wody ze wstępnym napowietrzaniem, jak te polskiej marki Ecoperla Ironitower oraz Ecoperla Oxytower.

Proces odżelaziania z napowietrzaniem składa się z kilku etapów. Pierwszym krokiem procesu jest napowietrzanie, które wykonywane jest przez tak zwane aeratory. Na etapie napowietrzania następuje również usunięcie siarkowodoru. Następnie dochodzi do uzdatniania na złożu filtracyjnym.

Jest to z kolei proces, który polega na wytrąceniu dużych cząstek nierozpuszczalnych zanieczyszczeń z wody. Jeżeli cząstki zostaną wytrącone można przejść do filtracji. Jest to główny etap usuwanie żelaza. Ostatnim etapem procesu jest wypłukiwanie zalegających zanieczyszczeń na drodze regeneracji.

Poprawnie przeprowadzony proces usuwania żelaza z wody gwarantuje, że jej jakość będzie dużo lepsza. Woda nie będzie szkodliwa dla urządzeń i otoczenia. Ponadto, zminimalizowane zostanie ryzyko, że woda będzie szkodliwa dla zdrowia i będzie wywoływała choroby. Odżelaziacz wody powinien znaleźć się w wyposażeniu każdego domu, który czerpie wodę ze studni głębinowych, a analiza wody wykazała przekroczenia tej substancji.

Więcej informacji znajdziesz na https://www.klarsan.pl/dom/odzelaziacze-i-odmanganiacze/

Uzdatnianie wody – stuprocentowe polepszenie jakości

Proces odżelaziania wody jest procesem, który w znacznym stopniu może polepszyć jakość wody pitnej i użytkowej. W ten sposób zniweluje się ryzyko uszkodzeń urządzeń oraz odzieży podczas prania.

Należy pamiętać aby przed zakupem urządzenia odżelaziającego trzeba zbadać skład chemiczny wody, gdyż może się okazać, że prócz żelaza w wodzie znajduje się też mangan. W takim wypadku będzie konieczne zastosowanie odżelaziacz wody wraz z odmanganiaczem.