Odżelazianie i odmanganianie wcale nie należy do najprostszych metod uzdatniania wody. Dobór odpowiedniego urządzenia jest uzależniony od wielu czynników, w tym od wysokości stężeń zanieczyszczeń, odczynu pH, mętności, jonu amonowego oraz wielu innych. Na rynku właśnie pojawiło się nowe urządzenie do redukcji żelaza i manganu. Jak działa i dla kogo ten produkt będzie odpowiedni?

Żelazo i mangan są przekroczeniami, z jakimi w Polsce boryka się wielu właścicieli własnych ujęć. To kłopot, który ma ogromne znaczenie ze względów organoleptycznych. Oba metale mają spory wpływ na zmianę barwy, wzmożoną mętność wody, a w wielu przypadkach również na smak i zapach.

Zażelazionej i zamanganionej wody praktycznie nie da się pić, dlatego wielu użytkowników zastępuje ją wodą butelkowaną. To jednak nie jest jedyny problem. Równie uciążliwy jest osad, który wytrąca się z zanieczyszczonej wody. Powoduje awarie i spadki wydajności. To bardzo dobre środowisko do rozwoju mikroorganizmów. Można więc powiedzieć, że żelazo i mangan w sposób pośredni przyczyniają się do możliwości skażenia wody w instalacji.

Jak radzić sobie z żelazem i manganem?

Eksperci mają w zanadrzu kilka sposobów na uzdatnianie wody. W niektórych przypadkach wystarczające są zmiękczacze wody, w innych lepiej zastosować urządzenia ze złożem typu Greensand regenerowanym nadmanganianem potasu, a jeszcze w innych odżelazianie i odmanganianie ze wstępnym napowietrzaniem.

Na podstawie tej ostatniej metody działa nowość od polskiej marki Ecoperla – odżelaziacz i odmanganiacz z komorą sprężonego powietrza Ecoperla Oxytower.

Dla kogo jest przeznaczony Ecoperla Oxytower?

Ecoperla Oxytower usuwa z wody podziemnej trzy najczęściej pojawiające się problemy – podwyższone stężenie manganu, żelaza i siarkowodoru.

Urządzenia tego typu są dedykowane gospodarstwom domowym, w których nie ma miejsca na montaż dużego układu składającego się z inżektora, hydrofora ocynkowanego oraz urządzenia filtracyjnego ze złożem katalitycznym. Choć to naprawdę wydajne rozwiązanie przeznaczone do filtrowania dużych ilości wody, nawet przy sporych przekroczeniach, to jednak nie wszędzie mieszczą się tak duże stacje i nie zawsze jest potrzeba ich montażu.

Odżelaziacz i odmanganiacz Ecoperla Oxytower współpracuje z hydroforem membranowym. Nie ma więc przeszkód, aby go przy nim zamontować. To również dobra alternatywa stacji wielofunkcyjnych, jeśli właścicielom zanieczyszczonej wody zależy na tym, aby stopień twardości wody nie był w pełni redukowany.

Jak działa Ecoperla Oxytower?

Ecoperla Oxytower zajmuje bardzo małą przestrzeń i może działać z hydroforem membranowym dzięki swojej konstrukcji. Wewnątrz, zaraz za głowicą sterującą, znajduje się komora sprężonego powietrza. To pewnego rodzaju alternatywa dla inżektora i hydroforu ocynkowanego.

Wewnątrz komory woda jest natleniana, jednak warto mieć na uwadze, że nie w każdym wypadku będzie to proces wystarczająco długi. W niektórych przypadkach lepiej jednak wybrać bardziej wydajne rozwiązania. Ponadto warunkiem niezbędnym jest odpowiednie pH – nie może być ono niższe niż 7,5.

Potem woda od razu jest kierowana na złoże katalityczne Birm. Na nim zachodzi reakcja między rozpuszczonymi w wodzie związkami manganu i żelaza a tlenem. Żelazo i mangan na stopniu drugim są utleniane do stopnia trzeciego (dotyczy żelaza) i czwartego (dotyczy manganu). W takiej formie bardzo dobrze wytrącają się z wody w formie stałej. Jako cząsteczki pozostają na złożu.

Siarkowodór jest usuwany już na etapie napowietrzania. Wtedy to pod wpływem tlenu zachodzi reakcja, w wyniku której powstają nierozpuszczalne związki siarki.

Głowica sterująca w Ecoperla Oxytower

Pracą i automatyczną regeneracją odżelaziacza i odmanganiacza z komorą sprężonego powietrza Ecoperla Oxytower steruje wysokiej jakości głowica sterująca wyprodukowana przez amerykańską firmę Clack.

Cechuje ją niskie prawdopodobieństwo wystąpienia awarii, możliwość serwisowania w razie konieczności oraz łatwy w obsłudze panel sterujący. Producent przemyślał ten komponent w taki sposób, by był w pełni przyjazny użytkownikom, a informacje były czytelne i widoczne już na pierwszy rzut oka. Ekran ma funkcję podświetlenia, dlatego bez problemu sprawdzi się nawet w zacienionych pomieszczeniach, bez dostępu do dużej ilości światła.

Istnieje możliwość diagnostyki pracy zaworu oraz prześledzenia jego pracy.

Niskie koszty eksploatacji

Ecoperla Oxytower jest bardzo tani w utrzymaniu. Odżelaziacze i odmanganiacze z komorą sprężonego powietrza ogólnie są tanie w eksploatacji, ponieważ na regenerację potrzebują jedynie wody. Nie trzeba kupować żadnych środków chemicznych, ani poświęcać urządzeniu uwagi.

W nowości od polskiej marki Ecoperla wydatki będą naprawdę minimalne, ponieważ dzięki Ecoperla Smart System na regenerację pobierane są najmniejsze możliwe ilości wody.

10 lat gwarancji

Eksperci polskiej marki Ecoperla dbają nie tylko o najwyższą jakość i wydajność stacji uzdatniania. 10-letnia gwarancja na urządzenie Ecoperla Oxytower to obietnica wsparcia technicznego dla Klientów. Warto zwrócić na to uwagę przy wyborze odpowiedniej stacji uzdatniania do swojego domu!

Postaw na najlepsze rozwiązania

Jeśli poszukujesz sposobu na usuwanie żelaza, manganu, siarkowodoru z wody oraz posiadasz odpowiednie warunki, to warto wziąć pod uwagę wybór Ecoperla Oxytower. To ekonomiczne rozwiązanie o wysokiej jakości komponentów. Na pewno nie zawiedzie oczekiwań i będzie prawidłowo uzdatniał wodę przez wiele lat.

Ecoperla Oxytower - odżelaziacz i odmanganiacz z komorą sprężonego powietrza