Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń służących do oczyszczania wody w domowych warunkach, które w swoim działaniu wykorzystują dobroczynne właściwości węgla aktywnego w dowolnej formie (tu za przykład posłużyć może kolumna węglowa Ecoperla Carbotower). Jak działają i co jest usuwane z wody?

Jakie zanieczyszczenia usuwa węgiel aktywny?

Węgiel aktywny usuwa z wody między innymi przykry zapach i smak, które być może nie koniecznie są niebezpieczne dla zdrowia, ale z całą pewnością powodują, że korzystanie czy picie takiej wody jest bardzo nieprzyjemne, wręcz odpychające.

Nieprzyjemny zapach czy smak pojawiają się w wodzie, gdy obecne są w niej nawet niewielkie stężenia dowolnego rodzaju organicznych związków.

Węgiel aktywny stosowny jest także, gdy zachodzi konieczność usunięcia z pitnej wody pestycydów, które jak powszechnie wiadomo są ogromnie szkodliwe dla zdrowia, a czasem nawet i dla życia ludzkiego (choć są to naprawdę bardzo skrajne przypadki).

Pestycydy pojawiają się zarówno w wodach powierzchniowych jak i podziemnych, więc w obu przypadkach wodę pitną należy oczyszczać z obecności tego składnika, między innymi przy zastosowaniu dobroczynnego działania aktywnego węgla w oczyszczaniu wody.

Jak oczyszczać wodę w domu?

Jeśli zależy nam jedynie, aby odzyskać dobre właściwości organoleptyczne wody do picia, można zastosować filtry kuchenne. Jeżeli jednak chcemy, aby w całym domu popłynęła woda wysokiej jakości, można zdecydować się na znacznie wydajniejsze urządzenia.

Przykład? Wysokiej klasy kolumny węglowe polskiej marki Ecoperla Carbotower. Dzięki dużej powierzchni filtracyjnej i zastosowaniu najlepszego na rynku węgla aktywnego wytwarzanego z łupin orzechów kokosowych, adsorpcja jest naprawdę dokładna, a efekty uzdatniania zachwycające.

kolumna węglowa Ecoperla Carbotower z kokosowym węglem aktywnym