Nie należy lekceważyć problemu nadmiaru żelaza w wodzie! Chociaż od czasu do czasu występowanie brązowego zabarwienia cieczy z kranu nie może powodować żadnych szczególnych podejrzeń, regularny smak metalu i osad z rdzy jest już wystarczającym dowodem na duże stężenie żelaza w wodzie.

Konsekwencje długotrwałego stosowania tego typu cieczy są ogromne i dotyczą domowych sprzętów AGD oraz całej instalacji. W dodatku zanieczyszczona woda może powodować znaczny dyskomfort codziennego życia. Dlatego tak ważne są odżelaziacze wody, które odwracają negatywne skutki obecności żelaza w wodzie.

żelazowy osad w rurze

 

Jak rozpoznać żelazo w wodzie?

Najczęstszymi objawami wysokich stężeń żelaza są między innymi:

  • brązowe i żółte plamy na okuciu łazienek i płytkach
  • przebarwione i pozbawione świeżości pranie
  • zwiększona tendencja urządzeń gospodarstwa domowego do awarii

Są to jednak najmniej szkodliwe skutki nadmiaru związków żelaza w wodzie Mogą one bowiem powodować bardzo poważne konsekwencje zdrowotne.Wszystko przez bakterie żelazowe, które bytują w osadzie.

Usuwanie żelaza jest również konieczne z wielu innych powodów. Woda do picia może być zakupiona w sklepie, jednak mycie naczyń lub kąpanie wymaga użycia wody bieżącej w dużych ilościach. Dlatego skutecznym rozwiązaniem tego problemu są wyłącznie odżelaziacze wody.

Najlepsze i najbardziej wydajne odżelaziacze wody znajdziesz na stronie https://www.filtry-do-wody.info/sklep/odzelaziacze-wody/

Jak właściwie działają odżelaziacze wody?

Działanie tych urządzeń jest proste, ale bardzo skuteczne.

Główną częścią jest zbiornik, zwykle wykonany ze stali odpornej na korozję. Jego podstawowym elementem jest jednak starannie wybrane złoże, które jest odpowiedzialne za cały proces usuwania żelaza z wody. Odbywa się to przez utlenianie związków, co w konsekwencji powoduje stałe wytrącanie cząsteczek żelaza.

Zadaniem złoża umieszczonego w odżelaziaczu jest wychwytywanie wszystkich wytrąconych cząstek, a następnie ich zatrzymywanie bezpośrednio na powierzchni.

W ten sposób można bardzo skutecznie pozbyć się z wody żelaza. Duże znacznie ma sama jakość odżelaziacza wody. Warto wybrać produkt polskiej marki Ecoperla, ponieważ marka ta gwarantuje wysoką jakość produkcyjną oraz użytkową. Ich propozycja to Ecoperla Ironitower z głowicą sterującą Clack. Komponenty z tej firmy są polecane na całym świecie. Dodatkową zaletą jest Ecoperla Smart System, dzięki któremu eksploatacja całego urządzenia może być tańsza i potrwać dłużej.