Oczyszczanie wody to obecnie bardzo ważna czynność, ponieważ woda pozyskiwana ze zbiorników retencyjnych nie zawsze jest odpowiednio czysta, a co za tym idzie nie nadaje się do spożycia.

W zakładach uzdatniania wody stosuje się metody chemiczne, biologiczne i mechaniczne na poprawę jakości wody. Głównym problemem jest pozbycie się związków żelaza i manganu, a także amoniaku. Woda do picia musi być również czysta biologicznie, a więc odkażenie jej jest równie ważną sprawą.

Jak uzdatnić wodę ze swojego ujęcia

Do niewielkich gospodarstw domowych polecane są różnego rodzaje stacje wielofunkcyjne, odżelaziacze i lampy bakteriobójcze, które znakomicie spełniają swoją rolę uzdatniania wody.

Obecność żelaza i manganu jest eliminowana za pomocą odżelaziacza wody. Odżelaziacz wody zbudowany jest ze stalowego zbiornika z założonym kompletem filtrów wyłapujących osady, a głównym jego zadaniem jest napowietrzenie wody, dzięki czemu łatwiej zanieczyszczenia usunąć.

Stacja wielofunkcyjna polecana jest tam, gdzie stwierdzona jest obecność większej ilości zanieczyszczeń, a ponadto woda posiada wysoką twardość. Dzięki stacji, która przefiltruje i odprowadzi szkodliwe związki będzie można cieszyć się również wodą o odpowiedniej twardości.

Niewidoczne problemy z wodą

Najbardziej nawet czysta woda, może zawierać niewidoczne bakterie chorobotwórcze. Tych można pozbyć się używając do odkażania wody lampy bakteriobójczej, która jest bardzo wydajna, nieszkodliwa i nie zmienia składu wody, ale bardzo skutecznie ją odkazi. Lampa bakteriobójcza emituje promieniowanie UV.

Takie urządzenia powinno mieć każde gospodarstwo domowe, posiadające dostęp do ujęć wody.