Podstawową funkcją filtrów do wody zamontowanych pod kranem w kuchni jest zapewnienie najwyższej, jakość wody. Wiele z nich działa w oparciu o zasadę dyfuzji, czyli woda przedostaje się w przez membranę półprzepuszczalną znajdującą się w takim filtrze. To właśnie tutaj odbywa się już usuwanie zanieczyszczeń w postaci wirusów, bakterii i metali ciężkich. Fachowo nazywając ten proces jest to odwrócona osmoza. Dzięki temu uzyskujemy dużo czystszą wodę i bez jakichkolwiek zanieczyszczeń znajdujących się w wodociągach. Tego typu filtry do wody cechują się wysoką skutecznością wynoszącą 99%. Przy tych filtrach dochodzi także do mineralizacji wody, ponieważ podczas jej oczyszczania brakuje pewnych związków mineralnych potrzebnych naszemu organizmowi. Wszystkie wspomniane cechy powodują, że tego typu filtry są powszechnie montowane w większości domach. Najbardziej popularnym urządzeniem działającym w oparciu o ten proces jest Puricom Stella.

W niektórych gospodarstwach dodatkowo instaluje się dwustopniowy filtr łączący membranę osmotyczną z głównymi filtrem wodnym. Dotyczy głównie miejsc, w których czerpie się wodę ze studni lub jeziora. Z tego względu, że znajduje się tam wiele zanieczyszczeń biologicznych. Zabieg ten ma na celu zapewnić jeszcze lepszą ochronę naszego organizmu przed wirusami i bakteriami. Inne rodzaj filtrów związanych z odwróconą osmozą to osadowe oraz węglowe. Są to pomocnicze urządzenia mające uniemożliwić zapychanie się filtrów i jeszcze bardziej zmiękczyć wodę.

Dzięki temu zyskamy dużo czystszą wodę, bez piasku oraz rdzy, ponieważ filtr ten działa oparciu o zaawansowaną metodę filtracji, jaką jest odwrócona osmoza. Oprócz tego w sklepach można spotkać filtry mechaniczne o siatkowej budowie, czyli osadnikowe. Tego typu urządzenia należy zawsze instalować za wodomierzem lub przed hydroforem. Natomiast dla gospodarstw ze studnią producenci wyprodukowali kolumny filtracyjne oraz filtry narurowe. Ich montaż nie również nie powinien przysporzyć wielu problemów ze względu na niezbyt skomplikowaną budowę. W tym przypadku ważna jest również duża wydajność, czyli zatrzymywanie zanieczyszczeń powyżej 90 μm.