Najważniejsza w gospodarstwie domowym jest zdrowa, uzdatniona do picia woda. Woda jest podstawą życia, jest potrzebna każdego dnia i do różnego rodzaju czynności. Wodę nie tylko spożywamy, ale jest niezbędna do prania, gotowania, mycia naczyń oraz codziennych kąpieli. Woda powinna być czysta i pozbawiona zanieczyszczeń, które są niebezpieczne dla zdrowia i życia człowieka. Dlatego powinno się co jakiś czas badać wodę płynącą z naszych kranów.

Niepokojące zjawiska dotyczące wody pitnej to przede wszystkim zmiana w jej zapachu, smaku oraz barwy. Zanieczyszczenia mikrobiologiczne powodują przede wszystkim bakterie, wirusy oraz pierwotniaki. Zanieczyszczenia mechaniczne powodują mętnienie wody, zanieczyszczenia żelazem wpływają na zmianę barwy wody, a także jej smak. Siarkowodór powoduje zmianę w zapachu wody, wapno i magnez natomiast zmieniają jej twardość.

Analiza wody sprawia, że możemy wykluczyć zanieczyszczenia zarówno mikrobiologiczne, jak i chemiczne. Dobrze przeprowadzone badanie wody sprawia, że możemy być pewni o jakość wody jaką spożywamy. Woda jest ważnym elementem życia, dlatego należy ją oszczędzać i sprawdzać jej jakość co jakiś czas. Gdzie przeprowadzić fizykochemiczną analizę wody oraz jakie są jej koszty dowiesz się odwiedzając stronę https://www.klarsan.pl/uslugi/analiza-wody/.