Zjawisko twardej wody wynika z występowania wielu istotnych, niekorzystnych zjawisk. Przede wszystkim ogranicza ono wydajność użytkowanych detergentów oraz poszczególnych, zainstalowanych w sieci domowej urządzeń. Osad wapniowy ma ogromny wpływ na zauważalne straty energii oraz marnowanie detergentów, a niedogodność tę rozwiązać można wyłącznie stosując odpowiedni zmiękczacz wody. Zjawisko twardej wody wpływa negatywnie również na skórę oraz włosy jej użytkowników

Kamień kotłowy – realny problem

Kamień kotłowy osłabia przewodnictwo ciepła, charakterystycznego dla na przykład stali. Nierzadko straty energii w systemach ogrzewania centralnego bywają naprawdę spore. Nawet nieduża ilość osadu może prowadzić do ogromnych strat energii, a wtedy jedynym rozwiązaniem jest zmiękczanie wody. Twardość wody wymaga również użytkowania o wiele większej ilości środków czyszczących. W ten sposób powstaje więcej soli nierozpuszczalnych w wodzie kwasów, a także metali odpowiedzialnych za utwardzanie się wody. Różne mydła w płynie, mydła syntetyczne lub czyszczące żele pozostają niewrażliwe na obecność rozpuszczalnych w wodzie soli.

Twarda woda to kłopoty nie tylko w otoczeniu…

Negatywne skutki są również związane z myciem twarzy oraz ciała w twardej wodzie, która silnie wysusza skórę. Ma to niemały wpływ na pielęgnację skóry tłustej lub trądzikowej, skutecznie pogarszając jej stan. Sole magnezu i wapnia podrażniają gruczoły łojowe, co prowadzi do zwiększenia wydzielania sebum. Ma to również niekorzystny wpływ na stan włosów mytych w nadmiernie twardej wodzie. Przede wszystkim brakuje im dawnej miękkości i blasku, a sama skóra głowy narażona jest na liczne podrażnienia. Mogą to naprawić tylko dobre środki, takie jak zmiękczacze wody, które usuną wszystkie negatywne skutki twardości. Uzdatnienie jest bardzo istotnym procesem, który zapewni ochronę dla zdrowia, a także wyposażenia domowego.